Ara
  • Lella Kids

Çocuğunuzu siber saldırıdan koruyun!

En son güncellendiği tarih: 12 Ara 2019

Çocuklar artık izleyerek öğreniyor ve izlediklerini hızlıca uygulamak istiyor. Çocukların neler izledikleri ve neler öğrendikleri son derece önemli. Bu yüzden çocukları nasıl koruyabileceğimizi kısaca paylaştık.

Momo Tehlikesi

Peki bu Momo nasıl ortaya çıktı? Aslında her şey ispanyolca konuşan bir kişinin Momo'nun fotoğrafını profil fotoğrafı yaparak insanlara mesaj atmasıyla başladı. Bu numaranın yayılmasıyla beraber geri dönüş aldığı kullanıcılara rahatsız edici fotoğraflar attı. Momo ile ilgili kesin olarak bilinen tek şey Japonya, Kolombiya ve Meksika telefon koduyla üç ayrı numaradan oyunu devam ettiriyor olması. «Momo, soluk bir cilt, fesat bir gülüş ve patlak gözler… Momo sinemalara yeni girecek bir korku filmindeki karakteri andırıyor olabilir ama olay burada gerçek hayatta geçiyor ve çok tehlikeli»

BBC - 30 Temmuz 2018 Bir ayı aşkın devam eden tartışma ise Momo karakterinin çizgi filmlere sıçramış olmasından kaynaklanmaktadır. Aileler, YouTube üzerinden izlenen videoların içerisinde Momo'nun çıkıp çocuklara yakınlarında bulunan kesici bir alet alıp bileklerini dikey olarak kesmelerini istediğini aksi halde kendisinin onlara bizzat zarar vereceğini söylüyor olduğunu iddia etti.

Çocukları Momo'dan Uzak Tutmak İçin Ne Yapılmalı?

Bir ayı aşkın eden Momo tartışması ailelerde panik hissi yarattı. En başta Momo'nun basit bir şaka veya oyun değil, cana mal olabilecek bir meydan okuma oyunu olduğunu akıldan çıkartmamak gerekiyor. NTV'nin 8 Mart 2019 tarihli haberinde bahsettiği üzere Kaspersky Lab Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Baş Güvenlik Araştırmacısı David Emm aileleri şu şekilde uyardı ve onlara şu tavsiyeleri verdi:

- Çocuklarınızla düzenli olarak konuşun. Onlara internette kendilerini nasıl koruyacaklarını anlatın. Hangi sitelerin onlara uygun olmadığı konusunda anlaşın ve bunların nedenlerini anlamalarını sağlayın. İnternette kendilerini üzen bir olayla karşılaştıklarında güvendikleri bir yetişkine anlatabileceklerini bilmeleri gerekli.

- Çocuğunuzun gerçekte tanımadığı kimseyle internet üzerinden arkadaş olmaması, kişi listelerine bilinmeyen numaralar eklememesi gerektiğini anladığından emin olun. İnternetteki kişiler her zaman gerçekten kim oldukları ve ne istedikleri konusunda dürüst olmayabilir. Tanımadığınız insanlara telefon numarası ve adres gibi kişisel bilgilerinizi asla vermeyin. Güvenlik ayarlarını etkinleştirin.

- Çocukların uygunsuz içerikler izlememesi için otomatik oynatma gibi ayarlar devre dışı bırakın ve ebeveyn kontrolleri kurun. Sessize alma, engelleme ve rapor etme özelliklerinden yararlanın. Böylece onları zararlı çoğu içerikten korumuş olursunuz.

David Emm

Kaspersky Lab Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Baş Güvenlik Araştırmacısı

Türkiye'de de Momo'ya karşılaştığını iddia eden ailelerden şikayet gelmesi ve ulusal kanallarda ana haberlerde Momo hakkında haberler çıkması üzerine,

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan da ailelere uyarıda bulundu: "Çocukların ekrana bakarak geçirdiği zamanı ve faaliyetlerini gözlemleyin. Çocuk profiline sahip video sitelerine yönlendirin. Mutlaka çocuk profilinin açık ve izleme geçmişinin aktif olmasına dikkat edin. Çocuğunuzun kullandığı bütün elektronik cihazlarda ebeveyn koruma sisteminin açık olduğundan emin olun ve onunla güçlü bir iletişim kanalı geliştirerek, sorgulayıcı ve yargılayıcı bir tutum yerine arkadaşça bir yaklaşım sergileyin. Unutmayın, yasaklar çekici gelir. Bunun yerine bilgilendirip, doğru yönlendirin."

Çocukları videolarda karşılaşabilecekleri tüm tehlikeden korumak için, Lella Kids!

Lella Kids ekibi olarak birinci önceliğimiz çocukların en sağlıklı şekilde büyümesine yardımcı olmak. Uzman psikologlar ve psikoloji öğrencilerinden oluşan ekibimizde videolar en doğru şekilde filtrelenerek uygulamamıza ekleniyor. Onaydan geçtikten sonra uygulamaya düşen videoları izleyen çocukların ilgi alanlarına ilişkin raporları size ulaştırıyoruz. Çocuklarınızın ilgilendiği videoları sizlere bildirerek çocuğunuzla yapabileceğiniz aktiviteleri öneriyoruz. Bu sayede çocuğunuz uygulamaya girdiği andan itibaren hiçbir zararlı içeriğe maruz kalmadan kendi istekleri doğrultusunda video izleme imkanını sağlamış oluyor. Hem sizin hem de bizim içimiz rahat oluyor. Amacımız çocuklarınızı psikologların yönlendirmeleriyle, gelişimlerine fayda sağlamak ve çocuklarınızın herhangi bir psikolojik zarar görmeden video izlemesine, video izlerken hem eğlenmesine hem öğrenmesine ön ayak olmak.

Lella Kids çocukları tehlikeli videolardan korur. Lella Kids, güvenli teknoloji kullanılmasını destekler.

Kaynakça:

- Sputnik. (2019, March 08). Bakanlıktan ailelere 'Momo' uyarısı. Retrieved from https://tr.sputniknews.com/turkiye/201903081038083...

- Hakkımızda. (n.d.). Retrieved from http://lellaapp.com/index.php/hakkimizda/

- Momo nasıl ortaya çıktı? (Çocukları Momo'dan korumak için ne yapmalı?). (2019, March 08).

Retrieved from https://www.ntv.com.tr/saglik/momo-nasil-ortaya-ci..., wL8J7lsUDk2LRJjsz1yPUA

- WhatsApp üzerinden yayılan yeni sanal şiddet oyunu Momo nedir? - BBC News Türkçe. (2018, July 30). Retrieved from https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-45004722 Yazan: A. Ekin Alço (Lella Kids Psikoloji Delegesi)

32 görüntüleme